Gilon Gilan гилян ギーラーン州 吉兰 길란 گیلان
جایی برای معرفی فرهنگ، هنر، تاریخ، مشاهیر، افتخارات، سنتها، جاذبه ها، وقایع،اخبار و کلیه مسائل مربوط به سرزمین کاس،کادوس و آمارد
درباره وبلاگ


نام گیلان بسیار فراتر از استان گیلان است و دامنه ی تمدن گیلان باستان بیش از مرزهای امروزی استان گیلان. نوشتار این صفحه به پیشگاه هنر آفرینان و تمدن سازان سخت كوش و بی نام و نشان كه در سرتاسر هزاران سال تاریخ پر حادثه و غرور انگیز گیلان، بنیانگذاران فرهنگ گیلانی و ایرانی بوده اند، پیشكش میشود... جایی برای معرفی فرهنگ پررنگ، هنر اصیل، تاریخ درخشان، مشاهیر ماندگار، افتخارات طلایی، سنتهای اصیل، جاذبه ها ، وقایع، اخبار و کلیه ی مسائل مربوط به سرزمین کاس و آمارد و کادوس...

مدیر وبلاگ : گیلان باستان
نویسندگان
گیلان-ساسانیان

۲
۳ اردیبهشت مصادف با فروپاشی سلسله ی ساسانیان است...

●○○○○○○○○○○○●ͼʘ۝ʘͽ●○○○○○○○○○○○●
گیلان در عصر ساسانیان(ناصر عظیمی دوبخشری)
(این مقاله مدتها پیش در نشریه گیله وا به چاپ رسید و در تارنمای ورگ موجود می باشد)


۲
۳ اردیبهشت مصادف با فروپاشی سلسله ی ساسانیان است...

●○○○○○○○○○○○●ͼʘ۝ʘͽ●○○○○○○○○○○○●
گیلان در عصر ساسانیان(ناصر عظیمی دوبخشری)
(این مقاله مدتها پیش در نشریه گیله وا به چاپ رسید و در تارنمای ورگ موجود می باشد)

در اواخر و حتا احتمالا در اواسط دوره ساسانیان، کوهپایه‌های جلگه‌ی گیلان مراکز قشلاقی پیوسته‌ای برای دامداران کوهستانی محسوب می‌شد. جلگه گیلان نیز در دوره ساسانیان دست‌کم مأمن و جایگاه شکارگران، جمع‌آورنده‌گان، صیادان و همین‌طور پرورش‌دهنده‌گان دام‌های بزرگی چون اسب و به ویژه گاو را که به خوبی با اقلیم آن سازگاری نشان داده بود به خود جلب نموده است.


تمرکز جمعیت در کوهستان و تا حدودی در جلگه گیلان به اندازه‌ای بود که دولت مرکزی را در زمان ساسانیان برای تصرف این منطقه ترغیب کرده باشد: «سپاه ایران (در دوره شاپور اول ۲۴۱-۲۷۲م) نخست به دشمنان دوردست خود، خوارزمیان حمله برد و از ان‌جا یا به دیگر سخن پس از پایان پیکار با خوارزمیان روان شد تا ساکنان کرانه دریا [ی کاسپین] را به اطاعت آورد. نام‌های اقوام ساکن دریای کاسپین در ماخذ سریانی آمده است. ولی در ماخذ مذکور نام‌ها از غرب به شرق ذکر شده است. در ماخذ سریانی نخست نام گیلان و پس آن‌گاه به ترتیب دیلمان و گرگان آمده است. این سرزمین‌ها از سوی شاپور (اول) به اطاعت درآمدند. در نوشته‌ها از قاطعیت و سخت‌گیری شاپور سخن رفته است. ورهران فرزند شاپور اول که همان بهرام اول شاهنشاه ساسانی (۲۷۳-۲۷۶م) است، در زمان حیات پدر و پیش از آن‌که جانشین [پدر] گردد، فرمانروای گیلان و سرزمین‌های کرانه دریای کاسپین بود و عنوان گیلان‌شاه داشت.» (پیگولوسکایا ۱۳۷۲ ص۲۲۷)
ولی باید گفت که ساسانیان از سخت‌گیری و قاطعیت این چنین خود نمی‌توانستند برای همیشه از سرپیچی دیلمیان رهایی یابند و در آن دیار مردمانی همیشه مطیع پدید آورند.
مسعودی در مروج‌الذهب از قلعه مستحکم قزوین در زمان ساسانیان سخن گفته است: «قلعه‌ای که در میان قزوین بود و کشوین نام داشت از قدیم به‌پا بود و به نهایت استوار بود و ایرانیان آن را در مقابل دیلمان دربند کرده بودند و مردان فراوان در ان‌جا مقیم داشتند. زیرا دیلم و گیل در ایام پیش به دینی نگرویده و شریعتی را نپذیرفته بودند.» (مسعودی۷۴۳ ۱۳۷۰)
درست چنین قلعه‌ای در چالوس یا شالوس نیز توسط ساسانیان برای جلوگیری از هجوم دیلمیان ساخته شده بود.
حتا احمدبن ابی‌یعقوب در کتاب تاریخ یعقوبی وقتی متصرفات ایران در اواخر دوره ساسانی را برمی‌شمرد، نامی از گیلان ذکر نمی‌کند. درحالی که طبرستان را جزو حاکمیت ساسانیان نام می‌برد.
بدین ترتیب می‌توانیم بگوییم که حتا در دوره ساسانیان نیز اگرچه طبرستان به طور کامل و دائمی در حاکمیت ساسانیان قرار داشت، ولی گیلان دست‌کم به طور دائم تحت تصرف ساسانیان نبود.
----------------------

تورج دریایی، استاد ایرانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا در ارواین، و نویسنده کتاب کتاب "ایران ساسانی: ظهور و سقوط یک امپراتوری" (به زبان انگلیسی) می گوید: می گوید که میراث ساسانیان برای ایران بسیار بزرگتر از شکست در برابر اعراب است. میراث مهمی که ساسانیان برای ایران به جا گذاشتند، به گفته او، شکل گیری مفهوم ایران به عنوان یک فرهنگ و ملت است.یکی از عناصر مهم شکل گیری این مفهوم پیدایش خداینامه در زمان ساسانیان است. این همان کتابی است که شاهنامه از آن سرچشمه گرفته است.آقای دریایی می گوید: "اهمیت دیگر ساسانیان این است که در زمان خسرو انوشیروان در همان قرن سوم، تاریخ ملی ایران به نام خداینامه تدوین می شود. و آن تاریخ و یادی است از گذشته، آنچه که ایرانیان بودند، از کجا آمدند، چگونه جهان آغاز شد، تا زمان فروپاشی شاهنشاهی ساسانی...

------------------------
پ.ن.:
هدف از بیان این متون این بود که بگم ساسانیان و دیلمیا هرگز با هم کنار نیومدن و همیشه با هم درگیر بودن.دیلمیان همیشه به حکومت هایی که باهاشون سازش داشتن تو جنگ و درگیری هی بزرگ زمان نیاز کمک میکردن.دو جا حکومت وقت ایران ضربه ی بزرگ خورد یکی حمله ی اعراب و یکی هم حمله ی اسکندر که تو هیچکدوم از این جنگ ها سپاه دیلمیان حضور نداشتن.البته به خاطر یه سری مسائل هرگز نبود سپاه گیل و دیلم تو تاریخ عام ایران مطرح نشد و تازه اومدن خیلی از بناهای تاریخی این منطقه رو به اسم ساسانیان ثبت کردن...

با سپاس از رضا دیلمی
نوع مطلب : تاریخ، 
برچسب ها : ساسانی، سقوط ساسانی، گیلان در عصر ساسانی،

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات